ciekawostki

NOWE ODKRYCIA I
NOWE ZAGADKI

Piramidy od wieków stanowiły wielką niewiadomą i źródło wspaniałych przeżyć przede wszystkim dla naukowców, ale także i dla "zwykłych" ludzi. Dlatego też ciągle prowadzono w nich badania. Pomimo to w grobowcach tych do tej pory kryje się wiele zagadek, których nie udało się do końca wyjaśnić.

I tak, w piramidzie Cheopsa, w komnacie, w której złożony jest sarkofag z mumią faraona, znajduje się otwór, stanowiący wylot "tunelu" przechodzącego przez ścianę piramidy pod kątem i wychodzącego na zewnątrz dużo wyżej. Zawsze myślano, że jest to wywietrznik, ale po co architekci egipscy zadaliby sobie tyle trudu? Czy nie łatwiej byłoby poprowadzić ten otwór

poziomo? Przez wiele lat nikt nie mógł rozwiązać tej zagadki, lecz ostatnio prawdopodobnie udało się ją ostatecznie wyjaśnić. Stwierdzono, że wylot tego otworu wskazuje wprost na konstelację Ozyrysa. Miał więc on ułatwiać podróż duszy faraona do swego ojca. Starożytni Egipcjanie wierzyli bowiem, że faraon jest synem Ozyrysa, który, wraz ze swą małżonką - Izydą, króluje na niebie, przybrawszy postać gwiazdy.

W ostatnich czasach stwierdzono również, iż piramidy nie muszą mieć tylko znaczenia religijnego. Może ich budowniczowie chcieli nam przez nie coś przekazać? Jeden z archeologów zajmujących się tymi budowlami stwierdził, iż ustawienie trzech piramid w Gizie: Cheopsa, Chefrena i Mykerinosa przedstawia dokładnie ustawienie trzech największych gwiazd w konstelacji Ozyrysa sprzed dziesięciu tysięcy lat. Może zdarzyło się wówczas coś znaczącego dla historii ludzkości? Jednakże wiadomość ta powinna być gdzieś zapisana, gdyż Egipcjanie byli zawsze bardzo skrupulatni.

Ta, jak i wiele jeszcze innych spraw, pozostanie dla nas prawdopodobnie jeszcze na długo, jeśli nie na zawsze, tajemnicą.