ciekawostki


Przed kilkoma tysiącami lat w północnej Afryce, w delcie Nilu istniała jedna z najpotężniejszych cywilizacji ówczesnego świata. Egipcjanie, dzięki swej potężnej wiedzy naukowej i znakomitej organizacji pracy potrafili zbudować piramidy, które po dziś dzień zdumiewają swą wielkością i niezwykłymi właściwościami. Szczególnie jednak dziwi nas fakt, że jeśli wierzyć staroegipskim źródłom budowa wielkiej piramidy zwanej popularnie piramidą Cheopsa trwała jedynie 30 lat. Naukowcy twierdzą, że nawet przy obecnych możliwościach technicznych, niemożliwe byłoby zbudowanie tej piramidy, w tak krótkim czasie. Czy zatem Egipcjanie stali na wyższym szczeblu rozwoju cywilizacyjnego niż my? Czy, jak wielu twierdzi dysponowali jakąś nieznaną nam technologią, pozwolającą im na szybszą i wydajniejszą pracę? Na ten temat istnieje tyle hipotez, ilu jest naukowców. Jedna z nich zakłada, że swą wiedzę Egipcjanie odziedziczyli po mieszkańcach legendarnej Atlantydy, opisywanej przez Platona. Jeśli wierzyć tej hipotezie, uciekający z tonącej Atlantydy przekazali swą wiedzę Egipcjanom. Inna teoria zakłada, że w przeszłości na Marsie istniała prężnie rozwijająca się cywilizacja i to ona zbudowała piramidy.

Do niedawna wszyscy historycy uparcie twierdzili, że piramidy egipskie zostały wzniesione jako grobowce dla faraonów. Na jakiej podstawie wysunięto taką opinię? Jedynym dowodem na to jest napis we wnętrzu wielkiej piramidy, który brzmi:"Chufu"(Cheops). Po przeprowadzeniu badań okazało się, że napis ten nie pochodzi z czasów, w których rzekomo powstały piramidy. Jest to zatem zwykłe fałszerstwo, a ów napis powstał długo po zbudowaniu piramid. Poza tym sarkofag odnaleziony w Wielkiej Piramidzie był pusty i zapieczętowany. To całkowicie obala teorię o grobowcowym pochodzeniu piramid. Czym zatem były te potężne budowle? Najprawdopodobniej były gigantycznymi obserwatoriami astronomicznymi, używanymi do obliczania pozycji gwiazd i planet, do wyznaczania terminów zaćmień Słońca i Księżyca. Skoro starożytni potrafili dokonywać takich obliczeń musieli wiedzieć o tym, że Ziemia jest kulista, obraca się wokół własnej osi i krąży wokół Słońca. Okazuje się więc, że Egipcjanie nie byli tak zacofani jak uważamy. Świadczą o tym również niezwykłe właściwości wielkiej piramidy:

  • Leży ona na osi północ-południe

  • Jest położona w centrum masy lądu stałego Ziemi

  • Jej kąty dzielą deltę Nilu na dwie części

  • Wysokość tej piramidy pomnożona przez miliard daje średnią odległość Ziemi od Słońca

  • Masa sarkofagu razy biliard jest równa masie Ziemi

Nie dość tego, isnieją dowody na to, że znali oni elektryczność! Jeden z archeologów prowadząc wykopaliska na bliskim wschodzie odkrył dziwny przedmiot, niepodobny do innych wykopalisk. Po przeprowadzeniu badań okazało się, że po wypełnieniu kwasem przedmiot ten stawał się ogniwem elektrycznym. Jeśli myślicie, że to koniec kontrowersyjnych odkryć to niestety muszę was zawieść. Jednym ze starożytnych wykopalisk jest starożytny prototyp samolotu autorstwa Herona. Uczeni po przeprowadzeniu badań stwierdzili, że samolot zbudowany według tego prototypu byłby zdolny do latania. Czyżby Egipcjanie byli aż tak zaawansowani w rozwoju cywilizacyjnym? A może wiedzę przekazał im ktoś inny? Zgraja ufologów ma gotową odpowiedź na to pytanie:"To był kosmita!". Za twórcę tej teorii uważa się niemieckiego pseudonaukowca Ericha von Danikena. W swej książce zatytuowanej "Rydwany bogów" napisał on, że w starożytności kosmici przybyli na Ziemię i to oni zbudowali piramidy. Zdaniem Danikena ewolucja nie doprowadziła do powstania gatunku ludzkiego. Zrobiły to "zielone ludziki" eksperymentując genetycznie na naszych organizmach. Daniken uważa, że dowodem potwierdzającym jego hipotezę, są starożytne zapiski, w których często czytamy o egipskich bogach jadących po niebie w swych rydwanach. Nie wiem jak wam, ale mi ta zwariowana teoria nie przypada zbytnio do gustu. Istnieje wiele tego rodzaju hipotez. Jedna z nich zakłada, że piramidy istnieją od niepamiętnych czasów i są dziełem cywilizacji, która zamieszkiwała Ziemię długo przed nami. Cywilizacja ta miała rónież stworzyć inne budowle nieznanego nam obecnie pochodzenia, takie jak twarz na powierzchni Marsa, posągi na Wyspie Wielkanocnej czy rzeźby na płaskowyżu Nazca. Cywiliacja ta z nieznanych nam powodów opuściła Układ Słoneczny. Być może jednak wciąż obserwuje z kosmosu nasze poczynania.
Część naukowców wciąż uważa jednak, że piramidy są dziełem Egipcjan. Zbudowania mogło być możliwe dzięki znakomitej organizacji pracy w starożytnym Egipcie. Budowę ułatwiała również specyficzna struktura społeczna. Prace nad piramidą odbywały się pod ścisłym nadzorem architektów i poganiaczy niewolników.Chłopi egipscy nie mieli żadnych praw i byli zmuszeni do całkowitego posłuszeństwa. Prace nad piramidą mogły trwać przez cały rok, nawet w okresie gdy pola nie były zalane. Kiedy jedni chłopi pracowali przy budowie inni uprawiali pola wraz z kobietami, starcami i dziećmi. W starożytnym Egipcie nie było związków zawodowych więc nikogo nie obchodził los robotników. Pracując od świtu do późnej nocy, po kilkanaście godzin na dobę łatwo ulegali oni wycieńczeniu. Toteż wielu z nich zmarło w wyniku chorób, wielu zginęło przywalonych kamiennymi blokami. Siły roboczej było na szczęście pod dostatkiem, toteż na miejsce jednych przychodzili drudzy. Tak właśnie powstawała wielka piramida. Dla jednych stała się przedmiotem podziwu, dla innych-zbiorową mogiłą.