ciekawostki

BUDOWA PIRAMID

Dopiero w 1889 roku powstała budowla mogąca dorównać piramidzie Cheopsa, a mianowicie wieża Eiffla. Widzimy więc, jak niezwykły jest ten grobowiec chociażby pod względem wielkości. Wysokość - to tylko jedna z jego charakterystycznych cech. 137-metrowy kolos (pierwotnie był o 9 m wyższy, ale wierzchołek uległ zniszczeniu) składał się z 2300000 starannie ociosanych bloków wapiennych, ważących ponad dwie tony każdy.

Piramidy budowano bez zastosowania maszyn, jedynie za pomocą prostych narzędzi. Bloki kamienne wyrąbywano za pomocą klinów i młotów w kamieniołomach, znajdujących się na drugim brzegu Nilu. Budowa zaczynała się od wyrównania placu pod zabudowę. Następnie mierniczy, za pomocą gwiazd, wyznaczał kierunki stron świata tak, że boki fundamentów skierowane były dokładnie na północ, południe, wschód i zachód. Sciany budowano z bloków kamiennych, które ze statków, przewożących je Nilem z kamieniołomów, przeciągano papirusowymi linami na miejsce budowy. Tam wciągano je na górę po stromych rampach usypanych z piasku i żwiru. Egipcjanie wznosili piramidy od środka na zewnątrz i jednocześnie w górę. W ostatnim etapie całą budowlę oblicowywano, czyli obkładano płytami białego kamienia wapiennego.

Herodot (starożytny historyk grecki z Halikarnasu w Azji Mniejszej) twierdził, że grobowiec Cheopsa budowano 20 lat, a jednorazowo przy jego wznoszeniu pracowało sto tysięcy ludzi, którzy zmieniali się co trzy miesiące. Byli to niewolnicy z sąsiednich krajów, wykwalifikowani robotnicy, a także chłopi, którzy pomagali przy pracy w tych miesiącach, kiedy Nil zalewał ich pola. Liczbę tych, którzy przeżyli trzy miesiące ciężkiej pracy, znali tylko skrybowie faraona. Do naszych czasów nie zachowały się dane, mówiące o tych, których piramida zabiła, nim stała się miejscem spoczynku jednego człowieka. Do ciemnego królestwa śmierci faraon poprowadził za sobą dziesiątki, a prawdopodobnie setki tysięcy istnień ludzkich.

Każdy etap budowy piramid został uwieńczony przez egipskich artystów. Gdy więc okazało się to konieczne, można by wybudować te budowle od nowa, kopiując dokładnie wszystkie czynności budowniczych, wykonując wszystko takimi samymi narzędziami - w kamieniołomach znaleziono bowiem wszystkie przyrządy kamieniarzy, a także papirusowe liny, za pomocą których wydobywano stamtąd skały.